باستان شناسی, تاریخ جهان باستان

اوتزی، مومیایی نفرین شده

اوتزی نفرین شده، عجیب ترین نمونه مومیایی موجود در جهان به شمار می آید، که امروز از اصلی ترین جاذبه گردشگری موزه و شهر تیرول جنوبی در مرز اتریش و ایتالیا به شمار می رود.

روز نوزدهم سپتامبر ۱۹۹۱ برای دو کوهنورد آلمانی به نام های هلموت و اریکا سیمون روزی کاملا ویژه بود. آنها تصمیم داشتند تا به قله اوتزال صعود کنند و همه چیز برای عملی شدن این تصمیم مهیا بود.

کار صعود به خوبی پیش می رفت و روز به نیمه رسیده بود که در ارتفاع ۳۲۱۰ متری از سطح دریا چیزی غیر طبیعی توجه آنها را به خود جلب کرد.
بین یخ های کوهستان یک جسد یخزده به چشم می خورد. بقایای جسد به گونه ای بود که این دو کوهنورد آلمانی اطمینان یافتند یک کوهنورد دیگر بتازگی در این محل کشته شده است و به همین دلیل به سرعت به پلیس محلی اطلاع داده شد.متاسفانه جسد در لایه ای ضخیم از یخ قرار داشت و در روز بعد با کمک مته ها و دستگاه های ویژه ای کار در آوردن جسد از میان یخ ها شروع شد. کاری که اگر چه در نگاه اول ساده به نظر می رسید، ولی به مدت چند روز به طول انجامیده و در این میان آوازه پیدا شدن این جسد در منطقه پیچیده و افراد کنجکاو به دیدن آن آمدند. نتایج بررسی های اولیه باعث به وجود آمدن موجی از حیرت شد.

اوتزی یا مرد یخی نام بهترین نمونه باقیمانده مومیایی طبیعی قاره اروپاست که حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد زندگی می کرده و در سپتامبر ۱۹۹۱ در منطقه اوتزال کوهستان آلپ، جایی در حوالی مرز ایتالیا و اتریش پیدا شد.
امروزه این مومیایی ارزشمند در موزه باستان شناسی شهر تیرول جنوبی کشور ایتالیا نگهداری شده و شاید بتوان آن را مشهور ترین جاذبه گردشگری این منطقه و صد البته یکی از مشهورترین دیدنی های کشور ایتالیا و قاره اروپا دانست که همه ساله هزاران گردشگر از سراسر جهان به دیدن این مسافر ۵۰۰۰ ساله می آیند.

در ابتدا به دلیل این که این مومیایی بین مرزهای اتریش و ایتالیا قرار داشت، مسئولان کشور اتریش اعتراض کرده و ادعا کردند این مومیایی ارزشمند متعلق به کشور اتریش است. سرانجام پس از بحث و جدل های فراوان هیاتی مرکب از ملیت های دو کشور نسبت به بررسی موقعیت پیدا شدن مومیایی اقدام کردند که در نتیجه مشخص شد این مومیایی حدود ۹۲ متر در خاک ایتالیا قرار داشته و در نتیجه مالکیت آن با ایتالیاست.

مومیایی مرد یخی مورد مطالعه کامل باستان شناسان قرار گرفت و بررسی های علمی نشان داد این مسافر دنیای باستان دارای قدی برابر یک متر و ۶۵ سانتی متر و وزن ۵۰ کیلوگرم بوده و هنگام مرگ ۴۵ سال داشته است البته باید اشاره کرد که وزن مومیایی هنگام پیدا شدن تنها نزدیک به ۱۴ کیلوگرم بود.

عکسبرداری های اشعه ایکس و آزمایش ها نشان می داد که اوتزی برای آخرین بار در حدود هشت ساعت پیش از مرگش مقداری غذا شامل گوشت بزکوهی و غلات به همراه میوه خورده بود. در شانه چپ مومیایی یک سر تیر مسی وجود داشت که وی تلاش کرده بود آن را از بدنش خارج کند و در نتیجه میله آن بیرون آمده و سرتیر در جای خود باقی مانده بود و دلیل مرگ وی نیز خونریزی ناشی از جراحت های وارده و ضربه شدیدی که به جمجمه*اش برخورد کرده بود، تشخیص داده شد.

http://didan.ir/wp-content/uploads/2012/Seyfi/91-06-27/mumiai%20nfrin%20shode/09.jpg

در کنار جسد مقداری لوازم و تجهیزات نیز به دست آمده بود که امروزه در کنار مومیایی به نمایش گذاشته شده است که مهم ترین آنها تبری از جنس مس، چاقویی کوچک و ۱۴ تیر مخصوص کمان است.

http://didan.ir/wp-content/uploads/2012/Seyfi/91-06-27/mumiai%20nfrin%20shode/10.jpg

غیرطبیعی بـودن مومیایی به تنهایی توان جذب گردشگران بسیاری را دارد، ولی موضوع دیگری که بیشتر بین توده عوام مردم شهرت یافته و سبب شده تا هاله ای از شگفتی این مرد یخی را احاطه کند، موضوعی است که به نفرین اوتزی معروف شده است؛ البته این موضوع پایه علمی نداشته و بیشتر مبتنی بر تصادف و شاخ و برگ پیدا کردن رویدادهای مربوط به این جسد از سوی مردم است، ولی بد نیست بدانید تعداد زیادی از افرادی که به نوعی با این مومیایی سروکار داشتند به نحو مرموزی کشته شده اند.


پیکره بازسازی شده مومیایی نفرین شدهدر حقیقت تا امروز مرگ هفت نفر از این افراد شامل هلموت سیمون یکی از کوهنوردان کاشف جسد، کننراد اشپایندلر اولین دانشمندی که آن را بررسی کرد و پنج نفر دیگر از اعضای تیم های پژوهشی مربوط به مرد یخی به صورت غیرعادی و قتل یا تصادفات مشکوک گزارش شده است و این موضوع باعث شده تا مردم شهر تیرول جنوبی باور داشته باشند که مرگ این افراد به خاطر اوتزی نفرین شده است.

http://didan.ir/wp-content/uploads/2012/Seyfi/91-06-27/mumiai%20nfrin%20shode/18.jpg

آبشخور:

سوگند ؛ تاریخ فا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *