تاریخ و تمدن ایران باستان, جستارهای تاریخی

چرا ما بزرگان ایرانی را نمی شناسیم؟ (کامران دیبا – آبانماه ۱۳۹۳)

چرا ما بزرگان ایرانی را نمی شناسیم؟ (کامران دیبا – آبانماه ۱۳۹۳)

عکس:

۴۹۰ سال قبل از میلاد مسیح، کامران دیبا، رنگ روغن روی بوم، ۵۰ در ۵۰ سانتی متر، از مجموعه ایران زمین
K.Diba, 490 BC, 2007, Oil on Canvas, 50 x 50cm, iran Zamin series


منظور از این پرسش مطرح کردن سازندگان این تمدن ۲۵۰۰ ساله است.
در پرسشی که اخیراً در مورد تاریخ بزرگان ایرانی در معماری پرسیده ایم، تنها چندین اسم از این پرسش درآمد و همه آن ها عموما مربوط به پنجاه سال گذشته یا همان معماران نسل های اخیر می باشند؛ یعنی در حدود پدر یا پدربزرگِ دوستان خیلی جوان این صفحه.

سؤال اینجاست:
پس این تمدن ۲۵۰۰ ساله را چه کسی ساخته است؟ آیا پادشاهان و حاکمان، تک نفره قادر به ایجاد این مظاهر تمدن قرن های گذشته بودند؟ مسلماً نه. ولی چرا ما به خود دردسر شناسایی آن ها را در صفحات تاریخ نداده ایم؟البته ممکن است کسانی در میان ما و یا در خارج از دوستان این صفحه باشند که اطلاعات عمیق تر و یا جامعی را در این مورد در ذهن خود داشته باشند. ولی قدر مسلم این است که شخصیت های مورد نظر برای عموم ایرانیان ناآشنا هستند.
آیا دلیل وجودی قبر یا آرامگاه سرباز گمنام را می دانید؟ آیا لازم نیست که آرامگاهی هم برای بزرگان گمنام در ایران پایه گذاری کنیم؟

سؤال دیگر من از خودم این است: علل بی تفاوتی و فقدان شناخت ریشه های متصل به وقایع تاریخی و عدم آگاهی از زندگی نامه بزرگمردان هر زمینه ای به غیر از شعر چیست؟

مسلماً دو بعدی بودن آگاهی عمومی و تکیه بر «مُد روز » یکی از نمودارهای فرهنگ کوچ نشینی است. عدم شناخت مشاهیر به علت ضعف تاریخ نگاری در فرهنگ ماست. ما صاحبان آثار مینیاتور را صرفاً با خواندن امضای آن ها و دانستن اسم آن ها می شناسیم و اطلاعات دیگری از شرایط اجتماعی و یا زندگی نامه آن ها در دست نداریم. سیستم آموزشی ما تا آنجایی که می دانیم، بر تاریخ سیاسی تکیه دارد تا بر تاریخ تمدن سازی و پیشرفت کشور.

اگر به بخش سازندگی رجوع کنیم، نمی دانیم مبتکر قنات و سیستم آبیاری زیرزمینی کیست، سازندگان شهرها، بازارها، مساجد، حمام ها چه کسانی هستند. من از دوستان انتظار ندارم که جواب این سؤالات را داشته باشند. خود این جانب در این مورد کاملاً بی اطلاع هستم….

ادامه دارد …

کامران دیبا – آبانماه ۱۳۹۳
نوامبر ۲۰۱۴
نگارنده: حامد محمدپور
منبع: معمارفا

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *