تاوان زنای محصنه در عهد ساسانی
نگارنده : مرتضی حماسی

در رابطه با زنای محصنه در کتاب حقوقی ماتیکان هزار دادستان ، در فصل نخست ، دو بند در این مورد دیده می شود که مجازات مربوطه در آن بیان شده است . در متون فقهی زرتشتی ، زنا از گناهان مرگ ارزان محسوب شده است ، اما در ماتیکان هزار دادستان ، با این که برای کسانی که مرتکب گناهان مرگ ارزان می شوند ؛ مجازاتی مانند ضبط اموال و دارایی های شخص مرگ ارزان و روزی دادن به خانوادۀ آن شخص از دارایی های شخص مرگ ارزان ؛ ولی در دو بند از مادیان هزار دادستان جریمۀ سنگین نقدی برای زنای محصنه معین گشته است . دو بندی که با این موضوع اشاره دارند ، بندهای 24 و25 از دَرِ نخست به عنوان « گواهی » می باشند . باید توجه داشت که این کتاب ، کتاب قانون نامۀ مدون نیست ، بلکه آرای صادر شده از دادگاه می باشد که بصورت رویه برای امر قضاوت در امور قضایی مشابه مورد استفاده قرار می گرفته است . لذا پرداخت بهای سنگین برای مجازات زانی ، جزو رویه های دادگاهی ایران ساسانی بوده است .

ترجمه فارسی دو بند مذکور :

 

24 – تاوان زنای محصنه با زن کسان ( دیگر ) 300 ( درهم ) است .
25 – چنانچه کسی زنِ مردی را بدزدد و ( با او ) زنان محصنه کند ، باید 700 درهم به عنوان تاوان زنا و نیز 500 درهم برای دزدی بدهد . چنانچه کسی از ( دختر ) صغیره ازاله بکارت کند باید 600 درهم ( به عنوان تاوان ) بدهد و نیز ( دختر ) صغیر را ( به خانواده اش ) باز سپارد .

 

آبشخور :

مادیان هزار دادستان ، فرخ مرد بهرامان ، ترجمه سعید عریان ، تهران : نشر علمی ، 1391 ، برگۀ 71 .

Related Posts

8 thoughts on “تاوان زنای محصنه در عهد ساسانی

 1. سلام
  نمی دونم هنوز بنده رو بیاد دارید یا نه .
  سال جدید رو خدمتتون تبریک و تهنیت عرض می کنم .
  تالار گفتمان برای من قابل دسترس نیست . وقتی می خوام بازش کنم ، ارور Reported Attack Page میده !
  ضمنا باقی قسمت های سایت هم شرایط خوبی نداره ! آیا تاریخ فا رو رها کردید؟
  (خواهش می کنم پاسخ پیامم رو تلفنی یا با اس ام اس یا از طریق اکانتم در انجمن نازیسنتر بدید)
  متشکرم

  1. با سلام و احترام خدمت هیملر گرامی

   همانطور که مستحضر هستید تاریخ فا بزرگترین سایت تاریخ، فرهنگ و ادب می باشد و از این رو مورد توجه افرادی زیادی است به همین دلیل اقدام به هک کردن و تخریب سایت کرده بودند.

   بالاخره پس از تلاش های مجدد توانستیم تاریخ فا را به وضعیت سابق برگردانیم، وضعیت سایت در موتور های جستجو را بهبود ببخشیم و سایت برای همگان در دسترس باشد.

   اکنون از شما دعوت میکنیم تا با حضور خود با عث دلگرمی ما باشید و مجدد اطلاعات سودمند خودتان را در اختیار ما و سایر پارسی زبانان دنیا قرار دهید.

   منتظرتان هستیم.
   شاد و سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *