ادیان و مذاهب جهان, دین و آیین زرتشت

پیام اشو زرتشت به همسران جوان

zarathust_ra

zarathust_ra

پیام اشو زرتشت به همسران جوان
 

برگرفته  از گات ها  ( هات53  و 54  )

  بیش از 3700 سال پیش اشو زرتشت پیامبر ایرانی در پیام های آسمانی خود ( گات ها ) توصیه های مهمی خطاب به دختران و پسران دم بخت و همسران جوان دارد.

پیام سرنوشت ساز اشو زرتشت به دختران و پسران دم بخت ، همچنان تازگی و طراوت خود را حفظ نموده و راهگشایی شایسته برای همسران جوان است. به این پیام زندگی گوش می سپاریم :

 « روی سخنم با شما  نوعروسان و تازه دامادان است ؛ امیدوارم که سخنان من را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن آن را نیک دریابید و به خاطر بسپارید :

  همیشه با نیک منشی و مهر و محبت زندگی کنید و کوشش نمایید تا  در راستی  و  پاکی از یکدیگر  پیشی گیرید ؛ تنها از این راه می توانید در زندگی کامیاب شوید و از زندگانی سرشار از خوشی و خوشبختی برخوردار شوید.

 ای همسران جوان ، به این حقیقت توجه داشته باشید: کسانی که در زندگی زناشویی به دنبال دروغ می روند ، ممکن است آن را ظاهرا دلچسب تر  ببینند ولی در واقع دروغ  آنان  را به بیراهه می کشاند و از خود بیگانه می کند. آنان که به فریبندگی های ظاهری و  به خوشی های دروغین دلبستگی پیدا می کنند ، درونشان تاریک می شود و حقیقت به اندیشه آنان راه نمی یابد، از این روی از پیشرفت و رسیدن به درجات عالی هستی و کمال بازخواهند ماند. اما هنگامی که به آزادگی و یکرنگی پایبند باشید و آن گاه که عشق  و  وفاداری ریشه دار در دل های شما جفت جوان وجود داشته باشد ، هم در این جهان هم در زندگانی دیگر از بهترین پاداش بهرمند خواهید شد. ولی هرگاه گرفتار اندیشه های اهریمنی شوید ، پیامد آن جز رنج و اندوه و افسوس نخواهد بود.

 همه آنانی که زندگی زناشویی را دستخوش دروغ می نمایند  ، سرانجام مورد ریشخند مردم قرارگرفته و خود را سرزنش خواهند کرد. راهنمایان درست کردار همسران جوان را چنین راهنمایی می کنند که:

در زندگی زناشویی و در خانواده خویش با خرد  و  راستی رفتار کنند تا آرامش و آسایش و صلح و آشتی بر زندگی آنان پرتو اندازد و ریا و فریب کاری که چون زنجیری انسان را به  تباهی می کشاند از پهنه زندگی آنان زدوده شود.


بداندیشان و کج اندیشان و آنان که بنده هوی و هوس خویش هستند از راستی و درستی بیزارند و درست کاران را به دیده حقارت می نگرند و با نفس خویش نیز پیوسته در کشمکش  و پیکارند ، و به راستی هرآن کس که در کمال آزادگی و با تمام وجود با هوی و هوس پیکار کند ، نیروی معنوی خداوند پشتیبان او خواهد بود و چنین فردی از نیکوترین پاداش برخوردار خواهد شد.در چنین صورتی است که عشق و محبت که آرزوی ماست به سوی ما  می آید و دل های مردان و  زنان را شاد خواهد ساخت و به آن ها آرامش وجدان  و  آسایش اندیشه و  خوشبختی می بخشاید. پس هر کس به ندای وجدان خویش گوش فرا دهد و خواست او را که همان فرمان خداوند است برآورده سازد  ، پروردگار به او پاداشی گران بها خواهد داد.پاداشی که تنها در پرتو راستی و پاکی می توان از آن برخوردار شد و  خداوند جان و خرد آن را برای همه مقرر فرموده است.»

 
چکیده پیام اشو زرتشت به همسران جوان
 

1-     همیشه در زندگی با منشی نیک زندگی کنید و با اندیشه نیک رایزنی کنید.

2-     در پاکی و راستی و پرهیزکاری از یکدیگر پیشی گیرید.

3-     در زندگی زناشویی از دروغ و بدی بپرهیزید.

4-     به خوشی های دروغین و فریبندگی های ظاهری دل مشغول مدارید.

5-     به آزادگی و یکرنگی در زندگی پایبند باشید.

6-     بکوشید تا عشق و وفاداری در وجود شما زوج جوان ریشه بدواند.

7-     در زندگی از راهنمایی راهنمایان درست کردار سود بجویید.

8-     ریا و فریب کاری را از زندگی خود بزدایید.

9-     در کمال آزادگی و با تمام وجود با هوی و هوس پیکار کنید.

10-  به ندای وجدان خود گوش فرا دهید و خواست او را که همان خواست 

         خداوند است ، برآورده سازید.

 


 دکتر شاهین سپنتا

یک نظر در “پیام اشو زرتشت به همسران جوان

  1. ديانت گفت:

    با درود فراوان
    من به تازگي با دين زرتشت آشنا شده‌ام و علاقمند هستم بيشتر بدانم
    اگر امكان دارد اطلاعات بيشتري ارائه فرماييد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *