جستارهای تاریخی

جاده ی ابریشم از چه کشورهایی عبور می کند؟

جاده ابریشم یا راه ابریشم ، راهی کاروان رو به طول هشت هزار کیلومتر بوده که تا حدود قرن هشتم هجری قمری (16. م ) ، ارتباط شرقی ترین مرکز تجاری دنیا در کشور چین با غربی ترین مرکز تجاری در اروپا را برقرار و امکان دسترسی شرق به غرب را فراهم می کرده است. جاده ابریشم با عبور از شمال چین و کشورهای آسیای میانه و شمال افغانستان وارد ایران می شد و پس از طی کردن از کشور ایران و عبور از طول کشور ترکیه ، با پشت سر گذاشتن استانبول وارد اروپا می شد.

در مناطقی که جاده ابریشم از آنها عبور کرده، امپراطوریهای فارس و امپراطوری عثمانی بوجود آمده بود. در مراکز حمل و نقل مسیر جاده ابریشم، دین بودائی ، دین مسیحی و دین اسلام که تا کنون همچنان در میان میلیون ها نفر از پیروان خود تاثیر دارند، گسترش یافته است.در آن زمان ها بسیاری از فعالیت های مهم سیاسی و نظامی در مسیر این جاده انجام میشد. تعداد بیشماری از ابداعات بزرگ و افکار پیشرفته وبا اهمیت، از طریق این جاده در مناطق مختلف جهان انتشار می یافت.بطور کلی ، جاده ابریشم از قلمرو اقتصادی و تجاری فراتر رفته و به مسیر مبادلات همه جانبه اقتصادی، سیاسی، فکری، فرهنگی و ملی در جهان تبدیل شده بود.

ایران نیزکه به طور کلی در مسیر راه ابریشم بوده است ومبادی ورودی وخروجی مهم آن از گذشته های دور، محورهای مهم بازرگانی و توریستی این جاده بوده اند تنها کشوری است که راه های دریایی وزمینی جاده ابریشم در آن با هم از طریق خلیج فارس برخورد پیدا می کرده اند.

عبور جاده ابریشم از کشورهای
کره جنوبی ، چین ، قرقیزستان ، قزاقستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، ایران ، ترکیه

وعبور از چهل 40 شهر

کشور کره جنوبی:
1. گیانگ جو 2. پیونگ تاک

کشور چین
:3. ویهای 4. هانگژو 5. شوژو 6. ژنگ ژو 7. شی آن 8. لانژو 9. وووی 10. ژانگی 11. جایوگوان 12. دون هوانگ 13. هامی 14. تورفان 15. اورمچی 16. کوچار 17. کاشغر

کشور قرقیزستان
18. نارین 19. بیشکک

کشور قزاقستان
20. تاراز

کشور ازبکستان
21. تاشکند 22. سمرقند 23. بخارا

کشور ترکمنستان
24. ماری 25. مرو 26. عشق آباد

کشور ایران
27. مشهد 28. یزد 29. شیراز 30. اصفهان 31. تهران 32. تبریز

کشور ترکیه
33. دوغوبیازیت 34. ارزروم 35. سیواس 36. کاپادوکیا 37. آنکارا 38. ازمیر 39. بورسا 40. استانبول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *