تاریخ جهان باستان, تاریخ و تمدن ایران باستان, تاریخ و تمدن ایلام باستان

اونتاش ناپیریشا

393px-Untash_Napirisha_stele_Louvre_Sb12

اونتاش ناپیریشا یا اونتاش گال یا اونتاش هوبان ا(۱۲۷۵-۱۲۴۰ پیش از میلاد) پادشاه بزرگ عیلامی و بنیانگذار زیگورات چغازنبیل است. او در کتیبه‌ ای نام خود را به عنوان بر پا دارنده این زیگورات جاودانه کرده‌ است. اونتاش گال نوهٔ پاهیر ایشان بنیانگذار این سلسلهٔ شاهی در عیلام بود. او در سال ۱۲۶۵ قبل از میلاد، به حکومت عیلام رسید و شهری جدید به نام اونتاش بنا کرد و در آن زیگورات برپا ساخت. اونتاش گال در این کتیبه به جز پرستش خدای اینشوشیناک اهداف دیگری را نیز برای ساخت زیگورات ذکر می‌کند، اما هنوز باستان شناسان نتوانسته‌اند به معنای دقیق جملات او پی‌ببرند. بسیاری معتقدند راز اهداف دیگر او از بنا کردن زیگورات در چهار بنای کوتاه استوانه‌ ای شکل که در اطراف زیگورات قرار دارند نهفته‌ است. گیرشمن دوران حکمرانی او را به مدت ۲۰ سال (۱۲۶۵-۱۲۴۵ پیش از میلاد) بنا بر فرضیه ذکر کرده‌است. بر روی ۶۵۰۰ آجر کتیبه‌ داری که در چغازنبیل یافت شده‌است به جز نام این شاه نام شاه یا شاهزادهٔ دیگری دیده نمی‌شود.

سنگ نگاره ای که در بالا می بینید، از آثار باستانی دوره عیلام است. بر روی این سنگ نگاره باستانی نقش زنی حک شده‌ است که دم ماهی دارد و مارهایی را در دستان خود گرفته‌ است. در بالای تصویر کامل این سنگ نگاره، کاهنه‌ های معبد در حال عبور هستند. جنس این سنگ نگاره از ماسه سنگ می‌باشد. این اثر که مربوط به دوره عیلامی میانه و دودمان ایگی هالکید است، مربوط به ۱۳۴۰ تا ۱۳۰۰ پیش از میلاد می‌باشد. این یادبود در سدهٔ دوازده پیش از میلاد ازچغازنبیل به شوش آورده‌شده و هم‌اینک در موزه لوور قرار دارد.

تبرزین سه هزار و سیصد ساله عیلامی در معبدی باستانی نزدیک به زیگورات چغازنبیل کشف شده است و نام «اونتاش ناپیریشا» پادشاه سر‌شناس عیلامی بر آن نقش بسته است. این تبرزین که دسته آن به شکل یک گراز وحشی پرداخته شده هدیه‌ ای از جانب پادشاه ایلام به خدایان بوده است. «اونتاش ناپیریشا» که در جنگ با پادشاهی بابل به پیروزی‌ های مهمی دست یافته بود اسلحه‌ های گرانبهای سنگی و فلزی فراوانی را به معابد ایلامی پیشکش می‌کرده است. نام «کریشنا» و «ایشنی کراب» دو ایزدبانوی عیلامی بر این تبرزین نگاشته شده‌ اند تا از پادشاه ایلام حفاظت کنند. این گنجینه متعلق به قرن چهاردهم پیش از میلاد است و امروزه در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود.

4 نظر در “اونتاش ناپیریشا

  1. هومن گفت:

    نام الهه عیلامی کیریریشا را اشتباهی کریشنا نوشته ای حتما با این اشتباه لپی میخواهی مثلا الهه کریشنا را که مال مثلا اریایی های هندی است به عیلام بچسبانی بعد از گیرشمن برای عیلام فاکت اوردی که گیرشمن از جاعلین اریا باف و عیلام ستیز وضد تمدن های بومی فلات است یا گیرشمن را نمی شناسی یا اریا گرا و تمدن ستیز هستی و از وحشی های شمالی و نظریه حضور انها که مال گیرشمن و دیگران است دفاع میکنی در مور د عیلام نمی توان از اریا بافان و یهودگرایان فاکت اورد خیلی گاف بزرگی بود اله کریشنا خوب دیگر دانشگاه ازاد است و تولید لیسانس بصورت انبوه

  2. سلام

    با سپاس از سایتتون

  3. با تشکر و خسته نباشيد واقعا سايت خيلي خوب و مفيدي داريد موفق و پيروز باشيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *