آبتین، فَرانَک و فریدون

 

آبتین، فَرانَک و فریدون
آبتین، فَرانَک و فریدون

آبتین :

آتبین یکی از شخصیت‌های شاهنامه است. نام همسرش فَرانک و فرزند آن دو فریدون نام داشت.
در لغتنامه دهخدا این نام به معنای روح کامل و انسان نیکوکار آمده‌است.همچنین آتبین به معنای کسی است که به تعالیم زردشت عمل می‌کند و خوش کردار خوش گفتار و خوش پندار است.
آتبین نام یکی از فرماندهان و پهلوانان ایرانی نیز بوده‌است.

فَرانَک :

در شاهنامه، فرانک مادر فریدون و همسر آبتین است.

او با همسرش در دهکده‌ای با کشاورزی می‌زیستند.همسرش آبتین به دست ضحاک کشته شده بود و ضحاک با خوابی که دیده بود در جستجوی فریدون بود.فرانک با فرزند به کوه دشت گریخت.فرزندش را به دشتبانی سپرد تا از آزار ضحاک در امان بماند.چندی پس از آن باز کودک را از دشتبان گرفت تا جانش را در امان دارد وبا فرزندش در کوه البرز به پیرمرد پارسایی پناه برد تا فریدون بالید و بزرگ شد.

فریدون :

فریدون یکی از شخصیت‌های اساطیری ایران است. او پادشاه پیشدادی بود که بر پایه شاهنامه فردوسی پسر آبتین و از تبار جمشید بود و با یاری کاوه آهنگر بر ضحاک ستمگر چیره شد و او را در کوه دماوند زندانی کرد. سپس خود پادشاه جهان گشت.
فریدون در پایان خسروانی جهان را میان سه پسرش سلم، تور و ایرج بخشید. او ایران را به ایرج داد ولی سلم و تور نیرنگ کردند و ایرج را به کشتند. فریدون پس از آگاهی از این رخداد ایران را به منوچهر، نوه ایرج داد.

————————–————————–
برگرفته از :

شاهنامه فردوسی

لغتنامه دهخدا

آموزگار، ژاله؛ تاریخ اساطیری ایران، تهران: سمت، ۱۳۸۶.

بهار، مهرداد. پژوهشی در اساطیر ایران. تهران: آگه، ۱۳۸۵.

 

 

افکار و عقاید خود را با دیگران در تالار گفتمان تاریخ فا به اشتراک بگذارید و همچنین از کتابخانه و نگارخانه تاریخی این تارنما دیدن فرمائید:

با تاریخ فـا ، مرجع تاریخ و تمدن ایران و جهان باستان همراه باشید…

 

 

 

 

Related Posts

One thought on “آبتین، فَرانَک و فریدون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *