About the author

حامد محمدپور

مانده ام سخت عجب، کز چه سبب ساخت مرا ، یا چه بوده ست مراد وی ازین ساختنم...

Related Articles

2 Comments

 1. 1

  همت

  با تشکر از استاد محمد پور
  نوشته شما بر یک تحلیل علمی و اساسی متقن استوار بود اگرچه چیزی از عناد بدخواهان فرهنگ و تمدن کهن و گرانسنگ ایران باستان نمی کاهد !
  اما آنچه که هست این است که امروزه تاریخنگاری ، تاریخ نویسی ، تاریخ گریزی ، تاریخ سازی و تاریخ دوزی به مباحث مناقشه برانگیز و پرچالش جامعه ی  ما که یک آسیب شدید فرهنگی است تبدیل شده و این “مسئله ” باعث شده که تاریخ تا حدودی مهجور مانده و از ” اصل تاریخیت ” بیفتد . اگرچه به گفته ی دکتر زرینکوب ، تاریخ با بی پروایی و خونسردی از کنار بسیاری هیجان ها و شور بی منطقی در می گذرد !
  امروز نگاه به تاریخ ، بینش تاریخیت میخواهد و گرنه شوخی کردن با تاریخ نه باعث سربلندی فرد ، بلکه باعث بی اعتباری و بی هویتی انسان میگردد .
  موفق باشید . 

  Reply
 2. 2

  مرتضی

  درود بر جناب همت و سپاس از نظری که دادید …..

  متاسفانه خانم آناهید پرخانیان ، مترجم روسی کتاب « ماتیکان هزار دادستان » دارای اشتباهات فراوانی در ترجمه شان هستند . همین اشتباهات ایشان هم مورد سوء استفاده برای کوبیدن تاریخ و فرهنگ ایران قرار می گیرد .

  مثلا در ماتیکان هزار دادستان ، فصلی هست در مورد « شراکت » و به پهلوی ویندش خوانده می شود . در ترجمه پرخانیان از یکی از بند ها ، آورده که زن می توانسته است به صیغه ! مرد دیگری درآید و پولی که از راه بدست می آورد را جدا نگه دارد و شوهرش نمی توانسته است جلوی او را بگیرد و تصرفی در مال زن داشته باشد !!

  در حالی که جناب علی کاکاافشار این بند را همراه آوانوشت پهلوی آن نوشتند ، چیزی از صیغه در میان نبود و بلکه این بود که زن می توانسته در صورت رضایت همسر ، داری کار و شغل شود و درآمدی که از راه را بدست می آورد را صاحب باشد .

  ایشان متن پهلوی آن را هم گذاشتند که اگر شما آنرا بخوانید ، چیزی از ازدواج صیغه ای در آن نیست . در کل ترجمه ای که خانم پرخانیان انجام داده اند ، زیاد معتبر نیست . اما ترجمه ای که علی کاکاافشار ، وکیل پایه یک دادگستری انجام داده اند ، همراه با شرح کامل است و بسیار معتبر است . ترجمه ی ایشان را می توانید در مجله کانون وکلا بخوانید .

  در پناه خدا

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Tirazis DM Team